• 1400/12/29 - 11:03
  • تعداد بازدید خبر : 58
  • زمان مطالعه: 1 دقیقه
عوارض انجام تولد تقویمی

هشدار معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص عوارض انجام تولد تقویمی از طریق سزارین

 همزمان با تاریخ تقویمی خاص گفت:طبق بیانیه سازمان جهانی بهداشت انجام سزارین به عنوان یک روش تولد برای نجات مادر و نوزاد در حد ۱۰ تا ۱۵ درصد منطقی بوده و بیش از این میزان نه تنها منفعتی برای مادر و نوزاد ندارد بلکه برعکس  مادر و نوزاد را در معرض مخاطرات قرارمی دهد.

 عوارض مادری سزارین نه تنها در بارداری فعلی بلکه در بارداری های بعدی، احتمال ایجاد عارضه و یا مرگ و میر را افزایش می دهد که این امر یک تهدید برای افزایش جمعیت نیز محسوب می شود.

 زایمان زودرس یا دیررس برای درج تاریخ تولد خاص باعث به‌خطر افتادن سلامت مادر و جنین می‌شود و این اقدام نه تنها نشان از خاص بودن و تمایز فرهنگی خانواده ندارد بلکه بهانه درج این تاریخ ویژه در شناسنامه ممکن است برای یک عمر سلامت جنین را به‌ خطر بیندازد.

 شواهد علمی روز دنیا، موید اهمیت تکمیل مدت طبیعی بارداری است به نحوی که متولد شدن نوزادان قبل از کامل شدن دوره بارداری، بر روی تکامل ارگانهای مختلف نوزاد تاثیر منفی خواهد داشت.

 در سال های اخیر متاسفانه شاهد افزایش معنادار سزارین‌های غیر ضروری(پیش از موعد) تاریخ های مناسبتی و تقویمی در برخی بیمارستانهای ایران هستیم که این امر می تواند علاوه بر تحمیل هزینه اضافی به خانواده‌ها و بخش درمان، عوارض جسمانی و حتی خطرناک برای مادر و جنین داشته باشد.

 این موضوع برخلاف سیاست های وزارت بهداشت در حوزه ترویج زایمان طبیعی ایمن و حفظ سلامت مادر و نوزاد است. براین اساس با بیمارستان ها و پزشکانی که سابقه  آمار بالای سزارین مدیریت نشده در تاریخ های خاصی داشته باشند، برخورد می شود.


 

  • گروه خبری : اطلاعیه ها
  • کد خبر : 84521
کلمات کلیدی
مدیر سیستم
خبرنگار

مدیر سیستم

تعداد نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

آخرین بروز رسانی : 26 مرداد 1400