تاریخچه بیمارستان دکتر حشمت رشت

این بیمارستان در قسمت جنوب غربی شهرستان رشت در استان گیلان با مساحت  16132 مترمربع واقع شده است. زمین آن در سال 1342 توسط شخص نیکوکاری بنام بیانی در اختیار جمعیت شیر و خورشید قرار گرفت و در سال 1349 با زیر بنای 7745  مترمربع به نام بیمارستان کوروش کبیر تاسیس و بعنوان یک بیمارستان جنرال مورد بهره برداری قرار گرفت. پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در سال  1358 بعنوان مرکز آموزشی درمانی به ادامه فعالیت پرداخت .

   این مرکز در ابتدا  شامل  بخش های جراحی عمومی، ارتوپدی، گوش و حلق و بینی و جراحی ترمیمی بوده و  به مرور بخش های داخلی قلب و مراقبت ویژه قلبی  در آن فعال شده اند و تدریجاً با توسعه بخش های ویژه اورژانس قلب ،  اتاق عمل جراحی قلب، ICU OH ، آنژیوگرافی، آنژیوپلاستی و الکتروفیزیولوژی به تنها مرکز فوق تخصصی قلب و عروق در استان تبدیل گردید.

 شایان ذکر است که از سال 1373 بیمارستان حشمت با افتتاح واحد آنژیوگرافی و بخش فوق تخصصی جراحی قلب باز و  بعنوان تنها مرکز فوق تخصصی دولتی قلب و عروق در استان ایفای نقش نماید. 

 

   در حال حاضراین مرکز علاوه  بر ارائه خدمات تخصصی به بیماران و مراجعه کنندگان ، به عنوان یک پایگاه تحقیقاتی آموزشی و مرکز تعلیم و تربیت دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی در سطح تخصصی به فعالیت می پردازد.  این مرکز   از  سال 1386  در رشته های تخصصی قلب عروق نیز ، دستیار تخصصی ، می پذیرد

    علاوه بر فعالیتهای عمومی در واحدهای آزمایشگاه ، داروخانه ،  بانک خون ، رادیولوژی  ، این مرکز دارای فعالیتهای تخصصی و فوق تخصصی شامل آنژیوگرافی ، آنژیوپلاستی ، والووپلاستی ، اکوکاردیوگرافی ، هولتر مانیتورینگ ریتم وفشار،تست ورزش ، پیس گذاری دائم وموقت ، اسکن قلب و اسپیرومتری می باشد.

ساختمان جدید بخش اورژانس نیز در سال 1400 به همت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان و نیز تیم مدیریتی بیمارستان راه اندازی گردید.

    با توجه به شیوع روزافزون بیماریهای قلبی عروقی وضرورت توجه به بیماران  نیازمند درمان فوری و مراقبتهای ویژه قلبی، فعال نمودن واحد آنژیوگرافی و اتاق عمل قلب شرایطی ایجاد نمود که منجر  به تشخیص ودرمان به موقع بیماران گردیده و از عوارض ناخواسته ومرگبار بیماریهای قلبی عروقی در استان به مقدار قابل توجهی  کاسته است و کمک شایان توجهی به بیماران نیازمند این استان و  استانهای همجوار نموده و دریچه روشنی در راه ارتقای ارائه خدمات درمانی به بیماران قلبی در منطقه شمال کشور گشوده است.

 

 

آخرین بروز رسانی : 28 اردیبهشت 1401